W nowoczesnym świecie niemal na każdym kroku jesteśmy narażeni na promieniowane elektromagnetyczne. Nie bardzo można je zlikwidować – bo jak tu funkcjonować chociażby bez telefonu komórkowego? – ale przynajmniej warto je ograniczyć. O właściwej ochronie przed falami elektromagnetycznymi powinien pamiętać każdy, a w szczególności kobiety w ciąży.

Niebezpieczne fale i ich źródło

Źródłem fal elektromagnetycznych są praktycznie wszystkie używane na co dzień urządzenia elektryczne i elektroniczne, takie jak komputer, router Wi-Fi, telewizor, kuchenka mikrofalowa, a nawet lodówka, pralka, czy suszarka do włosów.

Nie od dziś wiadomo, że emitowane z tych urządzeń promieniowanie elektromagnetyczne (PEM, EMF) niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmów żywych (więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Wpływ promieniowania na zdrowie kobiety w ciąży). Choć niebezpiecznych fal nie odczuwamy bezpośrednio, one nieustannie wypełniają przestrzeń wokół nas, prowadząc do szybszego obumierania czy też różnorodnych mutacji komórek ciała, a w konsekwencji do pogorszenia naszego samopoczucia oraz do powstawania wielu dolegliwości i chorób.

10 prostych trików, które ograniczą wpływ PEM

Aby jak najlepiej zadbać o przyjazne otoczenie – z myślą o zdrowiu własnym oraz maluszka – warto na co dzień stosować się do kilku prostych porad, które pozwolą ograniczyć oddziaływanie negatywnych fal promieniowania elektromagnetycznego. Warto być świadomym, że im bardziej oddalamy się od źródła promieniowania, tym mniejszy negatywny wpływ będzie ono na nas miało.

  1. Dbaj o to, by czas spędzany przy komputerze nie przekraczał 4 godzin dziennie (pamiętaj o tym, że pracodawca powinien zapewnić ciężarnej pracującej przy komputerze inne zajęcie na kolejne 4 godziny 8-godzinnego dnia pracy).
  2. Całkowicie odłączaj od zasilania urządzenia, których nie używasz, zwłaszcza na noc.
  3. Co najmniej 30 – 60 minut przed pójściem spać nie korzystaj już z żadnych urządzeń elektrycznych i elektronicznych (zamiast wieczornego filmu, lepiej poczytaj książkę).
  4. Nie korzystaj z telefonu komórkowego jako budzika, pozostaw go na noc w innym, odległym pomieszczeniu.
  5. Unikaj nadmiernego używania urządzeń bezprzewodowych.
  6. Kupując urządzenia elektryczne, wybieraj te, które posiadają wtyczkę z uziemieniem. Upewnij się również, że gniazdka w Twoim mieszkaniu są uziemione.
  7. Jako oświetlenia nocnego nie używaj lamp wyposażonych w funkcję ściemniania.
  8. Staraj się nie nosić przy sobie telefonu komórkowego. Wybieraj też telefony z jak najniższym SAR, czyli współczynnikiem określającym ilość energii, jaka jest pochłaniana przez ciało człowieka, podczas gdy telefon komunikuje się ze stacją bazową.
  9. Rozmawiając przez telefon komórkowy:
    • trzymaj słuchawkę w pewnej odległości od ucha (dobrym rozwiązaniem jest zestaw słuchawkowy lub głośnomówiący),
    • nie zasłaniaj anteny, znajdującej się w górnej części aparatu – spowoduje to wzrost mocy aparatu dla utrzymania połączenia i tym samym zwiększy natężenie emitowanego promieniowania,
    • nie przykładaj aparatu bezpośrednio do ucha po wybraniu numeru – nawiązując połączenie, telefon działa ze swoją maksymalną mocą. Odsuwając urządzenie od ucha i odczekując kilka sekund zanim osoba po drugiej stronie odbierze połączenie, dbasz o to, by do Twojego ciała dotarło możliwie mało zgubnych fal o wysokim natężeniu,
    • nie staraj się nawiązać połączenia, będąc w strefie słabego zasięgu, np. w windzie, piwnicy czy w garażu podziemnym,
    • nie prowadź rozmów, będąc w samochodzie – fale elektromagnetyczne odbijają się od karoserii i gromadzą wewnątrz, a ich działanie jest wówczas o wiele silniejsze,
    • zmniejsz ilość rozmów oraz, w miarę możliwości, ogranicz czas ich trwania do 2-3 minut
  10. Wybieraj odzież i akcesoria z materiałów atestowanych oraz posiadających zdolność odbijania pól elektromagnetycznych (szeroką ofertę specjalistycznych produktów zapewniających ochronę przed PEM wysokich częstotliwości znajdziesz w naszym sklepie Femibelly).

Zastosowanie tych kilku prostych sposobów sprawi, że Wasz dom i środowisko wokół Was staną się zdecydowanie bardziej bezpieczne dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka, jak również pozostałych domowników.